Šperky, které podtrhnou tvou krásu a jedinečnost.
Puncovní značky

AG925/1000. Co znamená toto označení? Určuje ryzost čili čistotu, stříbra. Tj. poměr drahého kovu ve šperku /Ag- stříbro / a příměsi, které šperk obsahuje. Většinou se jedná o obecný kov, měď atp. Tyto příměsi slouží k vytvrzení AG suroviny. Která je sama o sobě měkká. A to právě v poměru 925 % stříbra a 7,5 %, zmíněných příměsí /925/1000/. Toto označení je ze zákona povinné. Šperky, prochází kontrolou Puncovního úřadu ČR. Který spektrálním rozborem a chemickou analýzou, určuje tento poměr - čistotou a následně označuje každý šperk státní puncovní značkou. Viz Puncovní značky ČR.
Z toho vyplývá že každý šperk by měl být a ,,puncovní zákon,, praví, že musí být označen puncovní značkou. A ještě značkou dovozce, výrobce. Veškeré naše šperky tyto náležitosti mají. Vyjímka, daná ,,vyhláškou,,/ vyhláška č. 363, § 12 - hmotnostní limit / pro šperky pod hmotnostní limit 3 gr. Jemné šperky / náušnice, přívěsky / takto označené být nemusí. Třeba u kroužkových náušnic by raznice, poškodila šperk. Vždy se do váhy počítá jednotlivý kus, nikoliv pár. A vždy váha drahého kovu,. /čili bez kamenu/.
Ryzost se udává v ,,karátech". Rozlišujeme tedy označení 959/1000 - 925/1000 - 900/1000 - 835/1000 - 800/1000. Ryzí stříbro 999/1000 se pro výrobu šperků, nepoužívá, spíše jen pro investiční komodity. Nejpoužívanější ryzost pro výrobu většiny klenotů z mat AG je tedy 925/1000.
Na našem trhu se bohužel, objevují nepoctiví prodejci, nabízející nekvalitní zboží, nižší ryzosti. Případně vůbec ne ze suroviny AG. Nedávná kontrola ČOI a PÚ odhalila celou řadu podvodníku. Informace o tom proběhly tiskem i v hlavních TV zprávách. Pozor tedy na tyto nákupy, pochybných šperků.
Náš eshop je evidován a tím i kontrolován PÚ
Související články a odkazy :
Testy stříbrných-nestříbrných šperků